





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,598,000 |
| $499 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,147 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,200 sqft |
| Age | 91 years (1935) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,922 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $201.72 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-884-721 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
7758 15th Avenue
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,949 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102799 |
| Distance: | 202 m |
7514 12th Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,592 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119852 |
| Distance: | 617 m |
7932 Rosewood Street
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,969 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,385 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118354 |
| Distance: | 717 m |
7240 2nd Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,416 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,531 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110089 |
| Distance: | 1.0 km |
1219 London Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,510 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125687 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,458,000 | $52,500 | $1,510,500 | -16.8% |
| 2025 | $1,759,000 | $57,400 | $1,816,400 | +3.1% |
| 2024 | $1,700,000 | $61,700 | $1,761,700 | +6.4% |
| 2023 | $1,591,000 | $65,100 | $1,656,100 | +12.8% |
| 2022 | $1,403,000 | $65,600 | $1,468,600 | +28.5% |
| 2021 | $1,095,000 | $47,900 | $1,142,900 | +1.8% |
| 2020 | $1,115,000 | $8,200 | $1,123,200 | - |
Asking Price is 5.8% higher than Assessed Value (2026).