




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,137 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,387 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,729 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 113 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-280-951 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
7459 Holly Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,540 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3073506 |
| Distance: | 134 m |
7477 19th Avenue
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,347 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,735 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3096810 |
| Distance: | 358 m |
7568 19th Avenue
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,738 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3089064 |
| Distance: | 446 m |
7696 Davies Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3075547 |
| Distance: | 1.0 km |
6851 Imperial Street
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,865 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3111378 |
| Distance: | 1.0 km |
6865 Sperling Avenue
| Sold Price: | $1,640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,361 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3075246 |
| Distance: | 1.3 km |
7487 Rosewood Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104415 |
| Distance: | 10 m |
7406 Imperial Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,220 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,650 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3074188 |
| Distance: | 499 m |
7725 Berkley Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,780 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103759 |
| Distance: | 753 m |
7266 17th Avenue
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,231 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116711 |
| Distance: | 828 m |
7865 16th Avenue
| Asking Price: | $1,788,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,756 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100130 |
| Distance: | 982 m |
7674 Hilda Street
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109942 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,310,000 | $436,000 | $1,746,000 | -3.7% |
| 2025 | $1,397,000 | $416,000 | $1,813,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,375,000 | $410,000 | $1,785,000 | +4.8% |
| 2023 | $1,322,000 | $381,000 | $1,703,000 | +10.9% |
| 2022 | $1,189,000 | $346,000 | $1,535,000 | +26.8% |
| 2021 | $947,000 | $264,000 | $1,211,000 | +10.4% |
| 2020 | $820,000 | $277,000 | $1,097,000 | - |