


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,350 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,751 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 94 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-114-271 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,113,000 | $207,000 | $1,320,000 | -7.4% |
| 2024 | $1,169,000 | $257,000 | $1,426,000 | +4.9% |
| 2023 | $1,123,000 | $237,000 | $1,360,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,007,000 | $230,000 | $1,237,000 | +22.0% |
| 2021 | $862,000 | $152,000 | $1,014,000 | +8.6% |
| 2020 | $729,000 | $205,000 | $934,000 | - |
7430 Canada Way
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,892 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104623 |
| Distance: | 753 m |
#5 6929 Balmoral Street
| Asking Price: | $1,120,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 195 |
| MLS® Number: | R3067197 |
| Distance: | 907 m |
#201 6933 Arcola Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,522 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128015 |
| Distance: | 933 m |
7012 Griffiths Avenue
| Asking Price: | $1,149,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,440 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114037 |
| Distance: | 968 m |
#6 7488 Salisbury Avenue
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $1 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127882 |
| Distance: | 1.0 km |
#11 7488 Salisbury Avenue
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,887 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3066076 |
| Distance: | 1.0 km |
6980 Humphries Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,743 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3081252 |
| Distance: | 61 m |
7751 Rosewood Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,324 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3082008 |
| Distance: | 582 m |
6916 Cunningham Court
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3098521 |
| Distance: | 599 m |
#8 6929 Balmoral Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $432 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3082865 |
| Distance: | 907 m |
#7 6988 Griffiths Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $394 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,403 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3070127 |
| Distance: | 907 m |
#302 6933 Arcola Street
| Sold Price: | $999,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $403 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,444 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3073551 |
| Distance: | 933 m |