



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,131 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,914 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-577-386 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1371 Duthie Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,886 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,133 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3073245 |
| Distance: | 1.4 km |
6545 Charles Street
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,385 sqft |
| Price / SqFt: | $893 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,032 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3081951 |
| Distance: | 1.5 km |
6560 Winch Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3079650 |
| Distance: | 1.8 km |
4174 Dollarton Highway
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090513 |
| Distance: | 2.2 km |
2160 Jordan Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,301 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,680 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3104962 |
| Distance: | 2.3 km |
6905 Broadway
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,708 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,177 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3084869 |
| Distance: | 2.5 km |
7016 Sierra Drive
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120269 |
| Distance: | 0 m |
7247 Barnet Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $1,002 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,509 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099024 |
| Distance: | 344 m |
7238 Braeside Drive
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104659 |
| Distance: | 483 m |
6578 Georgia Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,249 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,612 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110643 |
| Distance: | 965 m |
6546 Dunnedin Street
| Asking Price: | $1,949,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,494 sqft |
| Price / SqFt: | $1,305 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,639 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095585 |
| Distance: | 1.2 km |
6539 Napier Street
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 142 |
| MLS® Number: | R3077264 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,711,000 | $45,900 | $1,756,900 | +0.0% |
| 2024 | $1,709,000 | $47,700 | $1,756,700 | +3.1% |
| 2023 | $1,654,000 | $49,100 | $1,703,100 | +11.3% |
| 2022 | $1,472,000 | $57,700 | $1,529,700 | +16.0% |
| 2021 | $1,261,000 | $57,400 | $1,318,400 | +7.3% |
| 2020 | $1,176,000 | $53,100 | $1,229,100 | - |