







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,633 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,605 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 120 ft |
| Land Dimensions | 120 x 60 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 003-278-310 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,804,000 | $1,438,000 | $3,242,000 | -1.1% |
| 2024 | $1,813,000 | $1,464,000 | $3,277,000 | +70.0% |
| 2023 | $1,720,000 | $208,000 | $1,928,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,550,000 | $205,000 | $1,755,000 | +16.1% |
| 2021 | $1,275,000 | $236,000 | $1,511,000 | +8.2% |
| 2020 | $1,188,000 | $209,000 | $1,397,000 | - |
5302 Springdale Court
| Asking Price: | $3,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,605 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125019 |
| Distance: | 0 m |
5538 Meadedale Drive
| Asking Price: | $3,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,320 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104718 |
| Distance: | 392 m |
1068 Holdom Avenue
| Asking Price: | $3,828,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,740 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,220 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104267 |
| Distance: | 500 m |
5770 Charles Street
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,951 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111319 |
| Distance: | 592 m |
6071 Charles Street
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,121 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128322 |
| Distance: | 844 m |
6589 Kitchener Street
| Asking Price: | $3,188,000 |
| Listing Date: | 2025-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,182 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 366 |
| MLS® Number: | R3008985 |
| Distance: | 1.5 km |
6111 Kitchener Street
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,663 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,385 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3067515 |
| Distance: | 927 m |
131 Grosvenor Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,587 sqft |
| Price / SqFt: | $808 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083038 |
| Distance: | 967 m |
6185 Grant Street
| Sold Price: | $3,118,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,735 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3084225 |
| Distance: | 1.0 km |
6280 Buchanan Street
| Sold Price: | $3,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,735 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,191 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3115964 |
| Distance: | 1.3 km |
811 Madison Avenue
| Sold Price: | $3,165,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,479 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3078379 |
| Distance: | 1.6 km |
4413 Oxford Street
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,290 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3103470 |
| Distance: | 1.8 km |