



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,250 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,206 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Frontage | 77 ft |
| Land Dimensions | 77 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-780-517 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,206,000 | $355,000 | $1,561,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,275,000 | $364,000 | $1,639,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,261,000 | $342,000 | $1,603,000 | +7.1% |
| 2022 | $1,159,000 | $338,000 | $1,497,000 | +29.1% |
| 2021 | $944,000 | $216,000 | $1,160,000 | -1.0% |
| 2020 | $901,000 | $271,000 | $1,172,000 | - |
5177 Carson Street
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122353 |
| Distance: | 0 m |
5605 Rumble Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,787 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120266 |
| Distance: | 781 m |
5685 Neville Street
| Asking Price: | $1,738,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123958 |
| Distance: | 783 m |
#3 4558 Portland Street
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124868 |
| Distance: | 955 m |
5871 Rumble Street
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,991 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,763 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111581 |
| Distance: | 994 m |
5880 Irmin Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115432 |
| Distance: | 1.0 km |
7435 Willard Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,328 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3075201 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263129441/83dcefb7.jpeg)
6628 Russell Avenue
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3107814 |
| Distance: | 1.7 km |
#4 4170 Hurst Street
| Sold Price: | $1,563,880 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,139 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3059323 |
| Distance: | 2.0 km |
#62 5950 Oakdale Road
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $489 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,855 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3034414 |
| Distance: | 2.3 km |
#19 5950 Oakdale Road
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $484 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3067150 |
| Distance: | 2.3 km |
4706 Sardis Street
| Sold Price: | $1,504,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,619 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3107198 |
| Distance: | 2.7 km |