
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,571 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 817 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-532-871 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
#401 5340 Hastings Street
| Sold Price: | $507,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $414 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 792 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3082000 |
| Distance: | 245 m |
#104 5340 Hastings Street
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 909 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3071149 |
| Distance: | 245 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263104934/83dcefb7.jpeg)
#23 5760 Hastings Street
| Sold Price: | $300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,005 sqft |
| Price / SqFt: | $299 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3083307 |
| Distance: | 720 m |
#410 4310 Hastings Street
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 633 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3066131 |
| Distance: | 1.4 km |
#402 1945 Woodway Place
| Sold Price: | $426,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $439 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 823 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3058956 |
| Distance: | 1.5 km |
#416 1945 Woodway Place
| Sold Price: | $420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $451 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 784 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3106366 |
| Distance: | 1.5 km |
#313 5450 Empire Drive
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 870 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122502 |
| Distance: | 291 m |
#212 1955 Woodway Place
| Asking Price: | $499,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 940 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109080 |
| Distance: | 1.6 km |
#1205 4888 Brentwood Drive
| Asking Price: | $549,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-07 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 699 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 230 |
| MLS® Number: | R3056990 |
| Distance: | 1.6 km |
#2305 4888 Brentwood Drive
| Asking Price: | $610,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 710 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098956 |
| Distance: | 1.6 km |
#804 2041 Bellwood Avenue
| Asking Price: | $578,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 944 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120508 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $495,900 | $495,900 | -7.9% |
| 2025 | $0 | $538,400 | $538,400 | +0.4% |
| 2024 | $0 | $536,100 | $536,100 | +7.6% |
| 2023 | $0 | $498,200 | $498,200 | +18.0% |
| 2022 | $0 | $422,300 | $422,300 | +5.0% |
| 2021 | $0 | $402,200 | $402,200 | -2.5% |
| 2020 | $0 | $412,700 | $412,700 | - |