























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,587 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,244 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,572 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x 106 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 005-542-057 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,704,000 | $1,405,000 | $3,109,000 | -2.4% |
| 2025 | $1,801,000 | $1,383,000 | $3,184,000 | +3.5% |
| 2024 | $1,708,000 | $1,367,000 | $3,075,000 | +4.4% |
| 2023 | $1,713,000 | $1,232,000 | $2,945,000 | +9.3% |
| 2022 | $1,576,000 | $1,118,000 | $2,694,000 | +19.6% |
| 2021 | $1,284,000 | $968,000 | $2,252,000 | -3.4% |
| 2020 | $1,268,000 | $1,063,000 | $2,331,000 | - |
5111 Clinton Street
| Asking Price: | $3,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,244 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,572 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128754 |
| Distance: | 0 m |
5511 McKee Street
| Asking Price: | $3,228,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,657 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,778 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3080304 |
| Distance: | 462 m |
4836 Watling Street
| Asking Price: | $3,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,409 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,156 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116394 |
| Distance: | 514 m |
5091 Sidley Street
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,339 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,108 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127014 |
| Distance: | 515 m |
5655 Portland Street
| Asking Price: | $3,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,736 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3081521 |
| Distance: | 615 m |
7320 Dow Avenue
| Asking Price: | $3,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,813 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,968 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113830 |
| Distance: | 1.0 km |
5091 Patrick Street
| Sold Price: | $3,047,620 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,726 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3064667 |
| Distance: | 489 m |
5469 Nelson Avenue
| Sold Price: | $3,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,683 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3033925 |
| Distance: | 2.4 km |
6907 Tyne Street
| Sold Price: | $2,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,056 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,650 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3094781 |
| Distance: | 3.2 km |
8230 Lakefield Drive
| Sold Price: | $3,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,930 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,948 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3097563 |
| Distance: | 4.3 km |
5396 Rhodes Street
| Sold Price: | $2,568,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,088 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,278 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3083342 |
| Distance: | 5.0 km |
3279 Vimy Crescent
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,118 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,040 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3064263 |
| Distance: | 5.4 km |