



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,315 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,425 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,390 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 133 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-798-477 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $884,000 | $341,000 | $1,225,000 | -2.4% |
| 2023 | $834,000 | $421,000 | $1,255,000 | +9.9% |
| 2022 | $754,000 | $388,000 | $1,142,000 | +11.7% |
| 2021 | $635,000 | $387,000 | $1,022,000 | +8.5% |
| 2020 | $602,000 | $340,000 | $942,000 | - |
5086 Manor Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,307 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,390 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115719 |
| Distance: | 48 m |
5056 Manor Street
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,389 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118777 |
| Distance: | 51 m |
5142 Manor Street
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,266 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114778 |
| Distance: | 76 m |
4748 Laurelwood Place
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $539 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116785 |
| Distance: | 893 m |
5057 Dominion Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,322 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3066184 |
| Distance: | 20 m |
5258 Norfolk Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,140 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118113 |
| Distance: | 268 m |
4742 Laurelwood Place
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $539 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,630 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3099755 |
| Distance: | 893 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263118038/83dcefb7.jpeg)
5705 Woodsworth Street
| Sold Price: | $1,283,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,445 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3096411 |
| Distance: | 954 m |
6050 Hardwick Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,659 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3092549 |
| Distance: | 1.2 km |
4686 Fernglen Place
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079181 |
| Distance: | 1.6 km |