





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,428 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 860 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-934-854 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $756,000 | $756,000 | -7.0% |
| 2025 | $0 | $813,000 | $813,000 | +0.5% |
| 2024 | $0 | $809,000 | $809,000 | - |
#302 7428 Byrnepark Walk
| Sold Price: | $814,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $476 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 938 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117646 |
| Distance: | 344 m |
#210 7478 Byrne Park Walk
| Sold Price: | $626,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 787 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3083797 |
| Distance: | 344 m |
#314 7478 Byrnepark Walk
| Sold Price: | $618,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $392 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 788 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3048492 |
| Distance: | 344 m |
#110 6707 Southpoint Drive
| Sold Price: | $659,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 985 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3084115 |
| Distance: | 467 m |
#213 6745 Station Hill Court
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $254 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 727 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3062158 |
| Distance: | 552 m |
#307 6745 Station Hill Court
| Sold Price: | $749,900 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,044 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3114307 |
| Distance: | 552 m |
#416 6438 Byrnepark Drive
| Asking Price: | $769,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $452 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 880 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110784 |
| Distance: | 0 m |
#311 7428 Byrnepark Walk
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 939 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089489 |
| Distance: | 344 m |
#404 7478 Byrnepark Walk
| Asking Price: | $668,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 790 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092622 |
| Distance: | 344 m |
#112 7478 Byrnepark Walk
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 787 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095815 |
| Distance: | 344 m |
#106 7428 Byrnepark Walk
| Asking Price: | $629,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 760 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104278 |
| Distance: | 344 m |
#301 7368 Sandborne Avenue
| Asking Price: | $688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 861 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114029 |
| Distance: | 632 m |