







$200,000on Mar 25, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,700,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $1,206 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,432 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,239 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,808 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $345.80 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-274-993 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5017 Pioneer Avenue
| Asking Price: | $2,700,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $1,124 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,808 sqft) |
| Days on Market: | 324 |
| MLS® Number: | R3023992 |
| Distance: | 19 m |
4949 Pioneer Avenue
| Asking Price: | $2,700,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,092 sqft |
| Price / SqFt: | $1,291 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,808 sqft) |
| Days on Market: | 324 |
| MLS® Number: | R3024015 |
| Distance: | 20 m |
4465 Price Crescent
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111411 |
| Distance: | 185 m |
4378 Briarwood Crescent
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,776 sqft) |
| Days on Market: | 285 |
| MLS® Number: | R3037473 |
| Distance: | 281 m |
5240 Halley Avenue
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 2.33 ac. (101,656 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112834 |
| Distance: | 560 m |
5388 Halley Avenue
| Asking Price: | $2,410,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $1,094 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,842 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3048789 |
| Distance: | 623 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,923,000 | $97,100 | $2,020,100 | -1.6% |
| 2024 | $1,934,000 | $118,000 | $2,052,000 | +2.9% |
| 2023 | $1,871,000 | $124,000 | $1,995,000 | +15.3% |
| 2022 | $1,607,000 | $124,000 | $1,731,000 | +11.7% |
| 2021 | $1,454,000 | $96,100 | $1,550,100 | -4.9% |
| 2020 | $1,539,000 | $90,300 | $1,629,300 | - |
Asking Price is 33.7% higher than Assessed Value (2026).