


































| Pricing | |
| Asking Price | $2,175,000 |
| Price per Floor SqFt | $892 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,010 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,437 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,978 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $363.83 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Aug-12 |
| Previously Sold Price | $937,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,237,500 (+132.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-740-300 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,788,000 | $192,000 | $1,980,000 | -6.0% |
| 2025 | $1,903,000 | $203,000 | $2,106,000 | +3.4% |
| 2023 | $1,809,000 | $228,000 | $2,037,000 | +14.8% |
| 2022 | $1,550,000 | $224,000 | $1,774,000 | +14.8% |
| 2021 | $1,343,000 | $202,000 | $1,545,000 | +10.0% |
| 2020 | $1,250,000 | $154,000 | $1,404,000 | - |
Asking Price is 9.8% higher than Assessed Value (2026).
1250 Delta Avenue
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116553 |
| Distance: | 366 m |
5180 Springdale Court
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,235 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3125783 |
| Distance: | 476 m |
4533 Venables Street
| Asking Price: | $1,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,929 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3122445 |
| Distance: | 547 m |
4516 Parker Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,222 sqft) |
| Days on Market: | 349 |
| MLS® Number: | R3012905 |
| Distance: | 575 m |
4740 Albert Street
| Asking Price: | $2,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $1,018 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125127 |
| Distance: | 617 m |
4830 Southlawn Drive
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118217 |
| Distance: | 707 m |