



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,114 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,693 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-273-035 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
4742 Laurelwood Place
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $539 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,630 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3099755 |
| Distance: | 0 m |
4590 Elmgrove Drive
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3082479 |
| Distance: | 682 m |
4790 Fernglen Place
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $500 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3068805 |
| Distance: | 755 m |
4686 Fernglen Place
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079181 |
| Distance: | 755 m |
5057 Dominion Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,322 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,323 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3066184 |
| Distance: | 884 m |
#8 3139 Smith Avenue
| Sold Price: | $986,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $387 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3063596 |
| Distance: | 1.8 km |
4748 Laurelwood Place
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $539 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116785 |
| Distance: | 0 m |
4597 Elmgrove Drive
| Asking Price: | $1,038,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,794 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100382 |
| Distance: | 650 m |
4814 Fernglen Drive
| Asking Price: | $970,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,737 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114404 |
| Distance: | 755 m |
5056 Manor Street
| Asking Price: | $1,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,389 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118777 |
| Distance: | 925 m |
5366 Manor Street
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,342 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105422 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,013,300 | $1,013,300 | -7.0% |
| 2024 | $0 | $1,090,100 | $1,090,100 | +12.0% |
| 2023 | $0 | $973,400 | $973,400 | +14.4% |
| 2022 | $0 | $851,100 | $851,100 | +8.6% |
| 2021 | $0 | $783,500 | $783,500 | - |