

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,283 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,542 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-630-425 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,557,000 | $188,000 | $1,745,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,657,000 | $205,000 | $1,862,000 | +4.7% |
| 2024 | $1,574,000 | $205,000 | $1,779,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,575,000 | $215,000 | $1,790,000 | +11.3% |
| 2022 | $1,420,000 | $188,000 | $1,608,000 | +21.3% |
| 2021 | $1,156,000 | $170,000 | $1,326,000 | +7.3% |
| 2020 | $1,076,000 | $160,000 | $1,236,000 | - |
4848 Frances Street
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3065000 |
| Distance: | 362 m |
4737 Pender Street
| Sold Price: | $1,626,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3074801 |
| Distance: | 363 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263136520/83dcefb7.jpeg)
4824 Fairlawn Drive
| Sold Price: | $1,953,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114893 |
| Distance: | 437 m |
4860 Southlawn Drive
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $966 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107499 |
| Distance: | 857 m |
4266 Frances Street
| Sold Price: | $1,688,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,510 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111249 |
| Distance: | 915 m |
5031 Halifax Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,951 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,003 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3071196 |
| Distance: | 1.1 km |
4710 Union Street
| Asking Price: | $1,398,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118295 |
| Distance: | 0 m |
4767 Union Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (33 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125464 |
| Distance: | 124 m |
4708 Westlawn Drive
| Asking Price: | $2,099,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,834 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108712 |
| Distance: | 382 m |
4810 Fairlawn Drive
| Asking Price: | $1,998,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3076034 |
| Distance: | 419 m |
397 Delta Avenue
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,744 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,788 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105891 |
| Distance: | 516 m |
4720 Pandora Street
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,750 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110689 |
| Distance: | 603 m |