

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,882 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,334 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,060 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 101 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-734-061 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4646 Charlotte Court
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,334 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3128939 |
| Distance: | 0 m |
4645 Charlotte Court
| Asking Price: | $1,891,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,478 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107785 |
| Distance: | 47 m |
4457 Burke Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110685 |
| Distance: | 354 m |
4378 Briarwood Crescent
| Asking Price: | $1,898,800 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,776 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129768 |
| Distance: | 478 m |
5130 Buxton Street
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108073 |
| Distance: | 797 m |
5959 McMurray Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,856 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,257 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122646 |
| Distance: | 838 m |
4938 Pioneer Avenue
| Sold Price: | $1,938,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,039 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3046506 |
| Distance: | 286 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263124288/83dcefb7.jpeg)
4458 Burke Street
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,140 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3102661 |
| Distance: | 370 m |
4370 Briarwood Crescent
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,361 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,903 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3060407 |
| Distance: | 492 m |
4790 Harley Court
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,245 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,100 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3083451 |
| Distance: | 746 m |
5045 Barker Crescent
| Sold Price: | $2,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,603 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,203 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3092779 |
| Distance: | 777 m |
4144 Price Crescent
| Sold Price: | $1,588,890 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3085414 |
| Distance: | 950 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,853,000 | $87,100 | $1,940,100 | -1.6% |
| 2024 | $1,864,000 | $108,000 | $1,972,000 | +2.9% |
| 2023 | $1,804,000 | $113,000 | $1,917,000 | +15.2% |
| 2022 | $1,548,000 | $116,000 | $1,664,000 | +11.9% |
| 2021 | $1,401,000 | $85,600 | $1,486,600 | - |