



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,136 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 613 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 030-575-869 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
#3603 4670 Assembly Way
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 519 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3072701 |
| Distance: | 0 m |
#1708 6098 Station Street
| Sold Price: | $598,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $322 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 608 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3071430 |
| Distance: | 0 m |
#3801 6098 Station Street
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 584 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3078492 |
| Distance: | 0 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263090357/1414e381.jpeg)
#2308 6098 Station Street
| Sold Price: | $595,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $311 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 609 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3068730 |
| Distance: | 0 m |
#3706 6098 Station Street
| Sold Price: | $660,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 684 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3068194 |
| Distance: | 0 m |
#1711 6098 Station Street
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 600 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093764 |
| Distance: | 0 m |
#2701 4670 Assembly Way
| Asking Price: | $658,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 583 sqft |
| Price / SqFt: | $1,129 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096054 |
| Distance: | 0 m |
#1903 4670 Assembly Way
| Asking Price: | $559,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 519 sqft |
| Price / SqFt: | $1,077 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086623 |
| Distance: | 0 m |
#5101 4670 Assembly Way
| Asking Price: | $629,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 583 sqft |
| Price / SqFt: | $1,079 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107464 |
| Distance: | 0 m |
#2103 6098 Station Street
| Asking Price: | $628,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | $317 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 601 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107165 |
| Distance: | 0 m |
#3203 4670 Assembly Way
| Asking Price: | $505,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 519 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100232 |
| Distance: | 0 m |
#2807 4670 Assembly Way
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 664 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102429 |
| Distance: | 0 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $664,000 | $664,000 | -13.7% |
| 2023 | $0 | $769,000 | $769,000 | +12.3% |
| 2022 | $0 | $685,000 | $685,000 | +12.1% |
| 2021 | $0 | $611,000 | $611,000 | - |