




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,126 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,210 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-043-372 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
#4402 1888 Gilmore Avenue
| Sold Price: | $998,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $652 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 982 sqft |
| Price / SqFt: | $1,016 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3092892 |
| Distance: | 0 m |
#3801 2108 Gilmore Avenue
| Sold Price: | $1,228,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $755 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,065 sqft |
| Price / SqFt: | $1,154 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3089240 |
| Distance: | 241 m |
#4101 2108 Gilmore Avenue
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $811 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,071 sqft |
| Price / SqFt: | $994 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3093609 |
| Distance: | 241 m |
#5907 2108 Gilmore Avenue
| Sold Price: | $1,026,890 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $754 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 996 sqft |
| Price / SqFt: | $1,031 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3066069 |
| Distance: | 241 m |
#4407 2186 Gilmore Avenue
| Sold Price: | $1,018,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $753 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 980 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3118960 |
| Distance: | 241 m |
#3703 2181 Madison Avenue
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $725 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,175 sqft |
| Price / SqFt: | $1,038 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3047073 |
| Distance: | 429 m |
#4210 2108 Gilmore Avenue
| Asking Price: | $1,589,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $770 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,085 sqft |
| Price / SqFt: | $1,465 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3089203 |
| Distance: | 241 m |
#5105 2186 Gilmore Avenue
| Asking Price: | $1,598,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $778 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,005 sqft |
| Price / SqFt: | $1,591 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3082975 |
| Distance: | 241 m |
#4304 4168 Lougheed Highway
| Asking Price: | $1,543,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $869 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,075 sqft |
| Price / SqFt: | $1,436 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086691 |
| Distance: | 241 m |
#5610 2108 Gilmore Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $769 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,101 sqft |
| Price / SqFt: | $1,407 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118802 |
| Distance: | 241 m |
#4910 2108 Gilmore Avenue
| Asking Price: | $1,345,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $819 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113601 |
| Distance: | 241 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,414,000 | $1,414,000 | +2.1% |
| 2025 | $0 | $1,385,000 | $1,385,000 | -6.8% |
| 2024 | $0 | $1,486,000 | $1,486,000 | -13.2% |
| 2023 | $0 | $1,712,000 | $1,712,000 | +1.6% |
| 2022 | $0 | $1,685,000 | $1,685,000 | +32.7% |
| 2021 | $0 | $1,270,000 | $1,270,000 | - |