This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,515 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 007-612-974 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
#2 4557 Parker Street
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119238 |
| Distance: | 1 m |
#3 1541 Willingdon Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088821 |
| Distance: | 586 m |
#4 1541 Willingdon Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088822 |
| Distance: | 586 m |
#2 1541 Willingdon Avenue
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088818 |
| Distance: | 586 m |
#1 1541 Willingdon Avenue
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088815 |
| Distance: | 588 m |
4917 Venables Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,851 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119551 |
| Distance: | 735 m |
128 N Grosvenor Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,095 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3105869 |
| Distance: | 1.7 km |
3817 Oxford Street
| Sold Price: | $1,957,140 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,050 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3075225 |
| Distance: | 1.8 km |
3815 Oxford Street
| Sold Price: | $1,957,140 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3054180 |
| Distance: | 1.8 km |
6220 Lochdale Street
| Sold Price: | $1,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3094939 |
| Distance: | 2.2 km |
3537 Cambridge Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,134 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 291 |
| MLS® Number: | R2997617 |
| Distance: | 2.2 km |
3535 Cambridge Street
| Sold Price: | $1,781,430 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,015 sqft) |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R2997613 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,635,000 | $815,000 | $2,450,000 | +31.2% |
| 2025 | $1,740,000 | $128,000 | $1,868,000 | +3.8% |
| 2023 | $1,654,000 | $146,000 | $1,800,000 | +9.6% |
| 2022 | $1,494,000 | $149,000 | $1,643,000 | +18.3% |
| 2021 | $1,295,000 | $93,500 | $1,388,500 | +9.5% |
| 2020 | $1,205,000 | $63,500 | $1,268,500 | - |