







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,799,900 |
| $514 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,765 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,499 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,370 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 130 ft |
| Price per Land SqFt | $282.56 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-485-705 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,691,000 | $242,000 | $1,933,000 | -4.5% |
| 2025 | $1,786,000 | $238,000 | $2,024,000 | +4.5% |
| 2024 | $1,703,000 | $233,000 | $1,936,000 | +3.5% |
| 2023 | $1,622,000 | $249,000 | $1,871,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,477,000 | $243,000 | $1,720,000 | +26.3% |
| 2021 | $1,128,000 | $234,000 | $1,362,000 | +2.1% |
| 2020 | $1,099,000 | $235,000 | $1,334,000 | - |
Asking Price is 6.9% lower than Assessed Value (2026).
4460 Atlee Avenue
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,604 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,370 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128273 |
| Distance: | 14 m |
4264 Atlee Avenue
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,017 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123316 |
| Distance: | 169 m |
4325 Mahon Avenue
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,446 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,636 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084678 |
| Distance: | 192 m |
3878 Royal Oak Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,374 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,680 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085122 |
| Distance: | 852 m |
5444 Manor Street
| Asking Price: | $1,768,890 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,126 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123432 |
| Distance: | 1.4 km |
5843 Baffin Place
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,110 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,027 sqft) |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3073494 |
| Distance: | 1.5 km |