







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,083 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,208 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,140 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-988-780 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
34787 Mierau Street
| Sold Price: | $967,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3089069 |
| Distance: | 165 m |
34868 Millar Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,452 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108356 |
| Distance: | 488 m |
3328 Marvern Way
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,100 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3078423 |
| Distance: | 531 m |
34849 High Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,208 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3092770 |
| Distance: | 740 m |
3751 Sheridan Place
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3105501 |
| Distance: | 1.0 km |
3019 Cassiar Avenue
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,112 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115977 |
| Distance: | 1.2 km |
34654 Dunsmuir Court
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,419 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107083 |
| Distance: | 166 m |
34629 Ascott Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,861 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100434 |
| Distance: | 278 m |
34694 Beverley Crescent
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105899 |
| Distance: | 556 m |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 677 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $841,000 | $202,000 | $1,043,000 | -5.2% |
| 2025 | $846,000 | $254,000 | $1,100,000 | +0.8% |
| 2024 | $865,000 | $226,000 | $1,091,000 | -0.8% |
| 2023 | $869,000 | $231,000 | $1,100,000 | +6.8% |
| 2022 | $802,000 | $228,000 | $1,030,000 | +40.7% |
| 2021 | $558,000 | $174,000 | $732,000 | +6.1% |
| 2020 | $544,000 | $146,000 | $690,000 | - |