


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,658 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,709 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,005 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 027-798-836 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
35468 Verado Court
| Sold Price: | $1,945,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,696 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3086387 |
| Distance: | 250 m |
2617 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,625 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,083 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3056162 |
| Distance: | 424 m |
2660 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,350 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,762 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3087437 |
| Distance: | 469 m |
35819 Regal Parkway
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,583 sqft |
| Price / SqFt: | $245 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,186 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3076196 |
| Distance: | 929 m |
35921 Stoneridge Place
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,920 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,525 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3039746 |
| Distance: | 1.2 km |
3552 Bassano Terrace
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,729 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,232 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3055038 |
| Distance: | 1.4 km |
2786 Montana Place
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,181 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,265 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085465 |
| Distance: | 61 m |
35593 Jade Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,543 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,979 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119910 |
| Distance: | 616 m |
35778 Marshall Road
| Asking Price: | $1,465,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,031 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088333 |
| Distance: | 1.2 km |
2518 Whatcom Road
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,760 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.67 ac. (29,185 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3046437 |
| Distance: | 1.5 km |
35812 Westview Boulevard
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,978 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121033 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $859,000 | $856,000 | $1,715,000 | -0.3% |
| 2025 | $992,000 | $729,000 | $1,721,000 | +0.5% |
| 2024 | $938,000 | $775,000 | $1,713,000 | -2.0% |
| 2023 | $750,000 | $998,000 | $1,748,000 | -0.4% |
| 2022 | $793,000 | $962,000 | $1,755,000 | +47.5% |
| 2021 | $637,000 | $553,000 | $1,190,000 | +113.3% |
| 2020 | $558,000 | $0 | $558,000 | - |