






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,311 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,640 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,047 sqft) |
| Land Frontage | 88.4 ft |
| Land Dimensions | 88.4 x 85.8 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 004-676-726 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
34988 Webb Court
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,267 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,562 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3110575 |
| Distance: | 477 m |
34869 Ackerman Court
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,483 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,410 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3095234 |
| Distance: | 748 m |
2758 St Moritz Way
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,571 sqft |
| Price / SqFt: | $273 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,118 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3083320 |
| Distance: | 782 m |
2581 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,512,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,264 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085933 |
| Distance: | 1.3 km |
2617 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,625 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,083 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3056162 |
| Distance: | 1.4 km |
#12 2290 Boley Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $239 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,619 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,853 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3083588 |
| Distance: | 1.8 km |
34947 Oakhill Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,016 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,816 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115793 |
| Distance: | 442 m |
2389 Orchard Place
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,656 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,684 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3111464 |
| Distance: | 494 m |
35527 Zanatta Place
| Asking Price: | $1,085,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,704 sqft |
| Price / SqFt: | $293 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,485 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128805 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $892,000 | $419,000 | $1,311,000 | -7.1% |
| 2025 | $913,000 | $498,000 | $1,411,000 | -2.4% |
| 2024 | $913,000 | $532,000 | $1,445,000 | -5.7% |
| 2023 | $899,000 | $633,000 | $1,532,000 | +0.8% |
| 2022 | $897,000 | $623,000 | $1,520,000 | +37.8% |
| 2021 | $643,000 | $460,000 | $1,103,000 | +8.0% |
| 2020 | $616,000 | $405,000 | $1,021,000 | - |