







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,543 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,753 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.40 ac (17,208 sqft) |
| Land Frontage | 74.96 ft |
| Land Dimensions | 74.96 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-697-559 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
3295 Marvern Way
| Sold Price: | $1,399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,750 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3104590 |
| Distance: | 163 m |
3328 Marvern Way
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,100 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3078423 |
| Distance: | 235 m |
34688 Macey Avenue
| Sold Price: | $1,399,900 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,901 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,317 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3099971 |
| Distance: | 457 m |
3015 Cassiar Avenue
| Sold Price: | $1,013,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,611 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,173 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107149 |
| Distance: | 493 m |
34860 Gleneagles Place
| Sold Price: | $1,096,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,799 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,880 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3080097 |
| Distance: | 522 m |
34787 Mierau Street
| Sold Price: | $967,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3089069 |
| Distance: | 692 m |
3297 Vernon Terrace
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,273 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106205 |
| Distance: | 157 m |
34694 Beverley Crescent
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105899 |
| Distance: | 328 m |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 329 m |
34705 Somerset Avenue
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,842 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,870 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109773 |
| Distance: | 343 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,074,000 | $110,000 | $1,184,000 | -3.0% |
| 2025 | $1,080,000 | $141,000 | $1,221,000 | +4.0% |
| 2024 | $1,048,000 | $126,000 | $1,174,000 | -0.8% |
| 2023 | $1,053,000 | $131,000 | $1,184,000 | +7.3% |
| 2022 | $972,000 | $131,000 | $1,103,000 | +67.4% |
| 2021 | $557,000 | $102,000 | $659,000 | +4.4% |
| 2020 | $543,000 | $88,100 | $631,100 | - |