







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,307 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,762 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,100 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-138-298 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263096983/83dcefb7.jpeg)
34865 McCabe Place
| Sold Price: | $812,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3075356 |
| Distance: | 483 m |
3328 Marvern Way
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,100 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3078423 |
| Distance: | 556 m |
34615 Baldwin Road
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3072975 |
| Distance: | 719 m |
34787 Mierau Street
| Sold Price: | $967,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3089069 |
| Distance: | 1.0 km |
35168 Skeena Avenue
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089535 |
| Distance: | 1.2 km |
34258 Redwood Avenue
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,112 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3107062 |
| Distance: | 1.3 km |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 463 m |
2847 Glenshiel Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119035 |
| Distance: | 605 m |
34630 Immel Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,850 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117488 |
| Distance: | 677 m |
34631 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122618 |
| Distance: | 696 m |
34671 Immel Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114711 |
| Distance: | 703 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $840,000 | $291,000 | $1,131,000 | -3.3% |
| 2025 | $845,000 | $324,000 | $1,169,000 | -2.9% |
| 2024 | $863,000 | $341,000 | $1,204,000 | +1.8% |
| 2023 | $867,000 | $316,000 | $1,183,000 | +4.5% |
| 2022 | $800,000 | $332,000 | $1,132,000 | +35.6% |
| 2021 | $557,000 | $278,000 | $835,000 | +3.3% |
| 2020 | $543,000 | $265,000 | $808,000 | - |