



































| Pricing | |
| Asking Price | $1,720,000 |
| Price per Floor SqFt | $449 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,286 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,827 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,516 sqft) |
| Land Frontage | 45.93 ft |
| Land Dimensions | 14 x 41.80 m |
| Price per Land SqFt | $228.85 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-626-653 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3963 Coachstone Way
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,643 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,938 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110455 |
| Distance: | 54 m |
3905 Latimer Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,888 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,009 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097241 |
| Distance: | 187 m |
34629 Ascott Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,861 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100434 |
| Distance: | 1.1 km |
#12 35259 Straiton Road
| Asking Price: | $1,369,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $135 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,850 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,637 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117720 |
| Distance: | 1.4 km |
3046 Brigette Street
| Asking Price: | $1,494,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,901 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,420 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109951 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $944,000 | $413,000 | $1,357,000 | -3.3% |
| 2025 | $950,000 | $454,000 | $1,404,000 | -2.7% |
| 2024 | $970,000 | $473,000 | $1,443,000 | +2.4% |
| 2023 | $975,000 | $434,000 | $1,409,000 | +4.4% |
| 2022 | $900,000 | $449,000 | $1,349,000 | +35.0% |
| 2021 | $626,000 | $373,000 | $999,000 | +3.3% |
| 2020 | $610,000 | $357,000 | $967,000 | - |
Asking Price is 26.8% higher than Assessed Value (2026).