





| Pricing | |
| Asking Price | $925,000 |
| Price per Floor SqFt | $408 |
| Property Taxes | $4,752 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,266 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,040 sqft) |
| Land Frontage | 66.25 ft |
| Land Dimensions | 66.25 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $115.05 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2004-May-16 |
| Previously Sold Price | $242,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$683,000 (+282.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-362-099 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
34008 Old Yale Road
| Asking Price: | $899,700 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,280 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126765 |
| Distance: | 710 m |
2580 Campbell Avenue
| Asking Price: | $968,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,374 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101709 |
| Distance: | 745 m |
34631 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122618 |
| Distance: | 874 m |
34661 Elliot Avenue
| Asking Price: | $934,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119936 |
| Distance: | 934 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $805,000 | $141,000 | $946,000 | -8.5% |
| 2025 | $868,000 | $166,000 | $1,034,000 | -0.6% |
| 2024 | $854,000 | $186,000 | $1,040,000 | -2.1% |
| 2023 | $906,000 | $156,000 | $1,062,000 | +10.4% |
| 2022 | $799,000 | $163,000 | $962,000 | +37.8% |
| 2021 | $560,000 | $138,000 | $698,000 | +11.7% |
| 2020 | $489,000 | $136,000 | $625,000 | - |
Asking Price is 2.2% lower than Assessed Value (2026).