




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,471 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,779 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,850 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 117 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-999-738 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
34324 Mendham Street
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,574 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110868 |
| Distance: | 1.1 km |
2290 Mouldstade Road
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,678 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,559 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3067346 |
| Distance: | 1.1 km |
2773 Silvertree Court
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,987 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3088753 |
| Distance: | 1.1 km |
2803 Babich Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,026 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,872 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113178 |
| Distance: | 1.2 km |
33295 Century Court
| Sold Price: | $855,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,056 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3060383 |
| Distance: | 1.3 km |
2436 Midas Street
| Sold Price: | $873,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,495 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3066221 |
| Distance: | 1.4 km |
33944 McCrimmon Drive
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,850 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128000 |
| Distance: | 0 m |
33935 Pine Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,464 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3070015 |
| Distance: | 211 m |
33913 Pine Street
| Asking Price: | $887,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,559 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 93 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099390 |
| Distance: | 220 m |
34008 Old Yale Road
| Asking Price: | $899,700 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,280 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126765 |
| Distance: | 773 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $807,000 | $33,400 | $840,400 | -6.9% |
| 2025 | $871,000 | $31,700 | $902,700 | +1.6% |
| 2024 | $857,000 | $31,400 | $888,400 | -5.6% |
| 2023 | $909,000 | $31,700 | $940,700 | +13.1% |
| 2022 | $803,000 | $28,500 | $831,500 | +42.1% |
| 2021 | $563,000 | $22,000 | $585,000 | +14.2% |
| 2020 | $491,000 | $21,200 | $512,200 | - |