This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,851 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,000 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,304 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 003-073-157 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $946,000 | $224,000 | $1,170,000 | -5.3% |
| 2025 | $973,000 | $262,000 | $1,235,000 | -5.1% |
| 2024 | $1,013,000 | $289,000 | $1,302,000 | -3.3% |
| 2023 | $1,100,000 | $247,000 | $1,347,000 | +19.5% |
| 2022 | $949,000 | $178,000 | $1,127,000 | +38.5% |
| 2021 | $670,000 | $144,000 | $814,000 | +9.0% |
| 2020 | $607,000 | $140,000 | $747,000 | - |
33474 Kingsley Terrace
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,000 sqft |
| Price / SqFt: | $308 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,304 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3039146 |
| Distance: | 0 m |
33232 Keats Court
| Sold Price: | $925,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3077673 |
| Distance: | 546 m |
33341 Lynn Avenue
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,460 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,164 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3096593 |
| Distance: | 740 m |
33305 Lynn Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,866 sqft |
| Price / SqFt: | $331 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,769 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3093815 |
| Distance: | 768 m |
32891 Ashley Way
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,468 sqft |
| Price / SqFt: | $288 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069471 |
| Distance: | 1.8 km |
33255 Plaxton Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,764 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3084859 |
| Distance: | 1.8 km |
33382 Franklin Avenue
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3089311 |
| Distance: | 249 m |
33232 Hawthorne Avenue
| Asking Price: | $1,269,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,553 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094393 |
| Distance: | 579 m |
2141 Ware Street
| Asking Price: | $1,012,500 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,350 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125917 |
| Distance: | 1.3 km |