





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,488 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,753 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (2,949 sqft) |
| Land Frontage | 54.26 ft |
| Land Dimensions | 16.54 x 17.21 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-668-879 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2818 Babich Street
| Sold Price: | $1,299,050 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,614 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,064 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3074475 |
| Distance: | 17 m |
2958 Aurora Place
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,140 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,633 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3078055 |
| Distance: | 300 m |
33222 Eastview Place
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,283 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3087416 |
| Distance: | 543 m |
3055 Eastview Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,331 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,620 sqft) |
| Days on Market: | 208 |
| MLS® Number: | R3010816 |
| Distance: | 636 m |
33255 Plaxton Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,764 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3084859 |
| Distance: | 808 m |
33897 Walnut Avenue
| Sold Price: | $1,114,830 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3063430 |
| Distance: | 987 m |
33450 Huggins Avenue
| Asking Price: | $1,299,700 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,265 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108071 |
| Distance: | 218 m |
33943 Pine Street
| Asking Price: | $955,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,370 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099662 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $643,000 | $431,000 | $1,074,000 | +29.2% |
| 2025 | $651,000 | $180,000 | $831,000 | +28.0% |
| 2024 | $649,000 | $0 | $649,000 | -12.7% |
| 2023 | $743,000 | $0 | $743,000 | - |