







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,628 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,228 sqft |
| Age | 35 years (1991) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,334 sqft) |
| Land Frontage | 85 ft |
| Land Dimensions | 85 x 99 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 016-102-118 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
30980 Brookdale Court
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,767 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,862 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3091847 |
| Distance: | 766 m |
30971 Brookdale Court
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $444 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3061572 |
| Distance: | 821 m |
2941 Edgehill Avenue
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,182 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085131 |
| Distance: | 917 m |
2989 Creekside Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,201 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,198 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3077563 |
| Distance: | 989 m |
2934 E Osprey Drive
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,423 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3098889 |
| Distance: | 1.1 km |
2774 Dehavilland Place
| Sold Price: | $1,015,010 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3088841 |
| Distance: | 1.1 km |
31449 Legacy Court
| Asking Price: | $1,269,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3068301 |
| Distance: | 700 m |
31472 Crossley Court
| Asking Price: | $974,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,277 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3126865 |
| Distance: | 707 m |
2907 Crossley Drive
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,659 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,423 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092066 |
| Distance: | 889 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $925,000 | $176,000 | $1,101,000 | -6.8% |
| 2025 | $970,000 | $211,000 | $1,181,000 | +0.2% |
| 2024 | $956,000 | $223,000 | $1,179,000 | -2.3% |
| 2023 | $986,000 | $221,000 | $1,207,000 | +9.7% |
| 2022 | $885,000 | $215,000 | $1,100,000 | +38.2% |
| 2021 | $640,000 | $156,000 | $796,000 | +3.6% |
| 2020 | $614,000 | $154,000 | $768,000 | - |