







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,400 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,764 sqft |
| Age | 59 years (1967) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,600 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-187-707 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
33123 Kay Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,368 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3059788 |
| Distance: | 794 m |
2818 Babich Street
| Sold Price: | $1,299,050 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,614 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,064 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3074475 |
| Distance: | 804 m |
33383 Silvertree Court
| Sold Price: | $1,209,520 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3076630 |
| Distance: | 808 m |
33539 Northview Place
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3061714 |
| Distance: | 1.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263113763/83dcefb7.jpeg)
33681 Mayfair Avenue
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3092136 |
| Distance: | 1.1 km |
33305 Lynn Avenue
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,866 sqft |
| Price / SqFt: | $331 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,769 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3093815 |
| Distance: | 1.1 km |
2532 E Bourquin Crescent
| Asking Price: | $1,190,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3060028 |
| Distance: | 271 m |
2141 Ware Street
| Asking Price: | $1,012,500 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,492 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,350 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125917 |
| Distance: | 613 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,027,000 | $132,000 | $1,159,000 | -2.4% |
| 2025 | $1,056,000 | $131,000 | $1,187,000 | -4.0% |
| 2024 | $1,100,000 | $137,000 | $1,237,000 | -7.1% |
| 2023 | $1,194,000 | $138,000 | $1,332,000 | +16.8% |
| 2022 | $1,028,000 | $112,000 | $1,140,000 | +33.5% |
| 2021 | $753,000 | $101,000 | $854,000 | +10.9% |
| 2020 | $668,000 | $102,000 | $770,000 | - |