







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,099,900 |
| Price per Floor SqFt | |
| $383 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,834 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,870 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,470 sqft) |
| Land Frontage | 52.69 ft |
| Land Dimensions | 16.06 x ? m |
| Price per Land SqFt | $88.20 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2020-Dec-21 |
| Previously Sold Price | $885,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$214,900 (+24.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-885-322 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
32678 Pandora Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,241 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3061865 |
| Distance: | 104 m |
32698 Pandora Avenue
| Asking Price: | $1,025,000 |
| Listing Date: | 2024-Sep-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,500 sqft) |
| Days on Market: | 606 |
| MLS® Number: | R2930389 |
| Distance: | 127 m |
32469 Emerald Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,945 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3072778 |
| Distance: | 434 m |
2168 Emerson Street
| Asking Price: | $1,188,890 |
| Listing Date: | 2025-Aug-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,842 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3035056 |
| Distance: | 482 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,087,000 | $94,800 | $1,181,800 | -7.3% |
| 2025 | $1,163,000 | $112,000 | $1,275,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,128,000 | $126,000 | $1,254,000 | -7.9% |
| 2023 | $1,253,000 | $109,000 | $1,362,000 | +13.6% |
| 2022 | $1,083,000 | $116,000 | $1,199,000 | +39.6% |
| 2021 | $765,000 | $93,700 | $858,700 | +9.2% |
| 2020 | $692,000 | $94,100 | $786,100 | - |
Asking Price is 6.9% lower than Assessed Value (2026).