This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,426 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,550 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,996 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 99.93 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-365-310 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
32568 Murray Avenue
| Sold Price: | $1,094,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,125 sqft |
| Price / SqFt: | $350 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,098 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3081283 |
| Distance: | 36 m |
2443 Rideau Street
| Sold Price: | $882,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $313 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,220 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3106274 |
| Distance: | 163 m |
2263 Rainier Street
| Sold Price: | $972,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,606 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3077722 |
| Distance: | 513 m |
2370 Lynden Street
| Sold Price: | $1,077,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,891 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103020 |
| Distance: | 603 m |
32337 Dolphin Crescent
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,738 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3063387 |
| Distance: | 623 m |
2255 Beaver Street
| Sold Price: | $1,022,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,516 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3034600 |
| Distance: | 650 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $787,000 | $137,000 | $924,000 | -8.2% |
| 2025 | $843,000 | $163,000 | $1,006,000 | +0.6% |
| 2024 | $817,000 | $183,000 | $1,000,000 | -6.2% |
| 2023 | $908,000 | $158,000 | $1,066,000 | +12.6% |
| 2022 | $784,000 | $163,000 | $947,000 | +38.5% |
| 2021 | $553,000 | $131,000 | $684,000 | +8.9% |
| 2020 | $500,000 | $128,000 | $628,000 | - |