







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,054 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,386 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,400 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-183-123 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
1943 Catalina Crescent
| Sold Price: | $997,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,480 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,525 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3048943 |
| Distance: | 152 m |
2114 Lynden Street
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3120752 |
| Distance: | 199 m |
2126 Meadows Street
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3093046 |
| Distance: | 216 m |
32337 Dolphin Crescent
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,738 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3063387 |
| Distance: | 435 m |
2255 Beaver Street
| Sold Price: | $1,022,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,516 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3034600 |
| Distance: | 481 m |
32052 Melmar Avenue
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,237 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,512 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3085943 |
| Distance: | 491 m |
2141 Lynden Street
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124812 |
| Distance: | 232 m |
2259 Lynden Street
| Asking Price: | $1,045,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,196 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3094552 |
| Distance: | 481 m |
32469 Emerald Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,945 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3072778 |
| Distance: | 494 m |
2272 Bevan Crescent
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 229 |
| MLS® Number: | R3056048 |
| Distance: | 648 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $893,000 | $71,000 | $964,000 | -7.5% |
| 2025 | $956,000 | $86,100 | $1,042,100 | +1.6% |
| 2024 | $927,000 | $98,900 | $1,025,900 | -8.2% |
| 2023 | $1,030,000 | $87,800 | $1,117,800 | +13.9% |
| 2022 | $890,000 | $91,800 | $981,800 | +39.5% |
| 2021 | $629,000 | $74,700 | $703,700 | +9.6% |
| 2020 | $568,000 | $73,800 | $641,800 | - |