



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,095 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 951 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 027-811-701 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#104 2038 Sandalwood Crescent
| Sold Price: | $428,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $501 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 960 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3076515 |
| Distance: | 0 m |
#204 2038 Sandalwood Crescent
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $477 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 941 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3082940 |
| Distance: | 0 m |
#202 33338 Mayfair Avenue
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3087989 |
| Distance: | 95 m |
#214 33538 Marshall Road
| Sold Price: | $455,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $407 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 901 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3109510 |
| Distance: | 469 m |
#105 33540 Mayfair Avenue
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | $306 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 780 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120135 |
| Distance: | 473 m |
#314 33539 Holland Avenue
| Sold Price: | $437,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 904 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3097574 |
| Distance: | 488 m |
#210 2038 Sandalwood Crescent
| Asking Price: | $450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,025 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118828 |
| Distance: | 0 m |
#410 2038 Sandalwood Crescent
| Asking Price: | $464,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,015 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126574 |
| Distance: | 0 m |
#403 2068 Sandalwood Crescent
| Asking Price: | $475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $518 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,179 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126278 |
| Distance: | 95 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $463,000 | $463,000 | -7.4% |
| 2025 | $0 | $500,000 | $500,000 | +5.0% |
| 2024 | $0 | $476,000 | $476,000 | -6.1% |
| 2023 | $0 | $507,000 | $507,000 | +20.7% |
| 2022 | $0 | $420,000 | $420,000 | +22.8% |
| 2021 | $0 | $342,000 | $342,000 | -3.1% |
| 2020 | $0 | $353,000 | $353,000 | - |