














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,621 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 697 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 028-116-089 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#109 33539 Holland Avenue
| Sold Price: | $346,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 700 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3110325 |
| Distance: | 76 m |
#105 33539 Holland Avenue
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 649 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3080613 |
| Distance: | 76 m |
#406 33545 Rainbow Avenue
| Sold Price: | $353,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $276 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 658 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3081990 |
| Distance: | 117 m |
#301 33664 Marshall Road
| Sold Price: | $285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $480 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 845 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3042765 |
| Distance: | 167 m |
#314 2233 McKenzie Road
| Sold Price: | $305,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $365 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 670 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3071426 |
| Distance: | 891 m |
#217 2233 McKenzie Road
| Sold Price: | $318,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $324 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 587 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3029954 |
| Distance: | 891 m |
#203 33539 Holland Avenue
| Asking Price: | $368,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 672 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101506 |
| Distance: | 76 m |
#220 33539 Holland Avenue
| Asking Price: | $325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 674 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3108953 |
| Distance: | 76 m |
#412 33539 Holland Avenue
| Asking Price: | $379,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 679 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111143 |
| Distance: | 76 m |
#101 33538 Marshall Road
| Asking Price: | $339,999 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | $239 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 552 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066331 |
| Distance: | 96 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $354,000 | $354,000 | -6.1% |
| 2024 | $0 | $377,000 | $377,000 | -3.8% |
| 2023 | $0 | $392,000 | $392,000 | +20.2% |
| 2022 | $0 | $326,000 | $326,000 | +16.4% |
| 2021 | $0 | $280,000 | $280,000 | +2.2% |
| 2020 | $0 | $274,000 | $274,000 | - |