







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,494 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,075 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,221 sqft) |
| Land Frontage | 26 ft |
| Land Dimensions | 26 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 030-584-671 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
30687 Steelhead Court
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,091 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,110 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3057450 |
| Distance: | 3.3 km |
2964 Bergman Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,029 sqft |
| Price / SqFt: | $300 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,456 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3087030 |
| Distance: | 3.9 km |
26912 24a Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,377 sqft |
| Price / SqFt: | $298 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,857 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3091522 |
| Distance: | 5.4 km |
2355 Merlot Boulevard
| Asking Price: | $1,635,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,030 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103620 |
| Distance: | 243 m |
2112 Merlot Boulevard
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,117 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,874 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097579 |
| Distance: | 738 m |
2203 Riesling Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,657 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,457 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112048 |
| Distance: | 742 m |
27898 Ledunne Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,963 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121112 |
| Distance: | 3.5 km |
2755 Bernadotte Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,106 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,519 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127542 |
| Distance: | 3.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,000,000 | $852,000 | $1,852,000 | -3.7% |
| 2025 | $1,023,000 | $900,000 | $1,923,000 | +29.0% |
| 2024 | $1,039,000 | $452,000 | $1,491,000 | +49.5% |
| 2023 | $997,000 | $0 | $997,000 | +7.9% |
| 2022 | $924,000 | $0 | $924,000 | +45.3% |
| 2021 | $636,000 | $0 | $636,000 | +22.1% |
| 2020 | $521,000 | $0 | $521,000 | - |