







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,894 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,060 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-924-263 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#22 34250 Hazelwood Avenue
| Asking Price: | $759,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083144 |
| Distance: | 294 m |
2731 Sandon Drive
| Asking Price: | $729,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,573 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,772 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117993 |
| Distance: | 1.2 km |
#69 3087 Immel Street
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113366 |
| Distance: | 116 m |
#55 3087 Immel Street
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,670 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3079562 |
| Distance: | 116 m |
#7 34230 Elmwood Drive
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $289 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3078797 |
| Distance: | 273 m |
#23 34250 Hazelwood Avenue
| Sold Price: | $759,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3081613 |
| Distance: | 294 m |
#9 34130 Old Yale Road
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $584 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,426 sqft |
| Price / SqFt: | $303 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3094460 |
| Distance: | 1.5 km |
#3 34130 Old Yale Road
| Sold Price: | $735,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $584 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,411 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3109357 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $719,000 | $719,000 | +1.0% |
| 2025 | $0 | $712,000 | $712,000 | -0.7% |
| 2024 | $0 | $717,000 | $717,000 | +3.9% |
| 2023 | $0 | $690,000 | $690,000 | +11.1% |
| 2022 | $0 | $621,000 | $621,000 | +27.3% |
| 2021 | $0 | $488,000 | $488,000 | +11.2% |
| 2020 | $0 | $439,000 | $439,000 | - |