This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,616 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,307 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-877-354 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
27745 Track Place
| Sold Price: | $1,349,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,307 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3069388 |
| Distance: | 24 m |
2697 273a Street
| Sold Price: | $1,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,173 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3078142 |
| Distance: | 745 m |
2740 272b Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,089 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3069682 |
| Distance: | 848 m |
27540 31b Avenue
| Sold Price: | $1,140,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,198 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3064432 |
| Distance: | 967 m |
27886 Maclure Road
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100647 |
| Distance: | 975 m |
27366 32a Avenue
| Sold Price: | $1,038,800 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,041 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,361 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3115854 |
| Distance: | 1.3 km |
27728 Track Place
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,363 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3101522 |
| Distance: | 59 m |
27916 Conductor Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,005 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3082767 |
| Distance: | 789 m |
26523 28b Avenue
| Asking Price: | $1,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,345 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,267 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112770 |
| Distance: | 2.4 km |
25165 11b Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $50 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,250 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111959 |
| Distance: | 6.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $827,000 | $461,000 | $1,288,000 | +52.1% |
| 2025 | $847,000 | $0 | $847,000 | -0.7% |
| 2024 | $853,000 | $0 | $853,000 | - |