








This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,736 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,058 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,013 sqft) |
| Land Frontage | 25.6 ft |
| Land Dimensions | 25.6 x 105 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 031-877-541 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2581 Terminal Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,785 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3104092 |
| Distance: | 232 m |
27680 Signal Court
| Asking Price: | $1,384,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,112 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119178 |
| Distance: | 279 m |
2807 Platform Crescent
| Asking Price: | $1,644,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,723 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3084159 |
| Distance: | 294 m |
27557 27a Avenue
| Sold Price: | $1,224,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,894 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,814 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3074098 |
| Distance: | 330 m |
26983 26a Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,251 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3094807 |
| Distance: | 1.4 km |
26910 27b Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,694 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,706 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3058640 |
| Distance: | 1.6 km |
27060 35a Avenue
| Sold Price: | $1,362,500 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,210 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,006 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3103529 |
| Distance: | 2.1 km |
27155 35b Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,413 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,832 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3051130 |
| Distance: | 2.1 km |
27072 35b Avenue
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,320 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,213 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3091532 |
| Distance: | 2.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $875,000 | $249,000 | $1,124,000 | +25.3% |
| 2025 | $897,000 | $0 | $897,000 | -0.7% |
| 2024 | $903,000 | $0 | $903,000 | - |