This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,230 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,477 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,560 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 108 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-744-705 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,073,000 | $10,000 | $1,083,000 | -5.3% |
| 2025 | $1,134,000 | $10,000 | $1,144,000 | - |
| 2024 | $1,134,000 | $10,000 | $1,144,000 | - |
| 2023 | $1,134,000 | $10,000 | $1,144,000 | +15.3% |
| 2022 | $938,000 | $54,400 | $992,400 | +40.4% |
| 2021 | $663,000 | $43,900 | $706,900 | +10.0% |
| 2020 | $599,000 | $43,900 | $642,900 | - |
32136 Autumn Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3053129 |
| Distance: | 555 m |
2370 Lynden Street
| Sold Price: | $1,077,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,891 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103020 |
| Distance: | 605 m |
2344 Beaver Street
| Sold Price: | $955,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,000 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096334 |
| Distance: | 638 m |
32133 Mouat Drive
| Sold Price: | $927,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,700 sqft) |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3002061 |
| Distance: | 801 m |
2263 Rainier Street
| Sold Price: | $972,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,606 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3077722 |
| Distance: | 824 m |
2339 Alder Street
| Sold Price: | $1,029,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,008 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,956 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3090892 |
| Distance: | 1.1 km |