


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,239 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,116 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,202 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 130 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 031-151-434 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
27562 48 Avenue
| Sold Price: | $1,545,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,759 sqft |
| Price / SqFt: | $325 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,249 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3038933 |
| Distance: | 4.4 km |
3412 Headwater Place
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,279 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,278 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3083419 |
| Distance: | 6.9 km |
31301 Ridgeview Drive
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,688 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,503 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3088090 |
| Distance: | 7.4 km |
31520 Ridgeview Drive
| Sold Price: | $1,435,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,706 sqft |
| Price / SqFt: | $305 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3066835 |
| Distance: | 7.9 km |
2128 Oakridge Crescent
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,842 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,700 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098809 |
| Distance: | 8.0 km |
2612 Terminal Court
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,116 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,202 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121168 |
| Distance: | 0 m |
2534 Terminal Court
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,794 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3107112 |
| Distance: | 163 m |
27977 Stagecoach Avenue
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,546 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,895 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3074345 |
| Distance: | 476 m |
27733 Signal Court
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $333 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,146 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084752 |
| Distance: | 572 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $798,000 | $828,000 | $1,626,000 | +9.1% |
| 2025 | $1,017,000 | $473,000 | $1,490,000 | +60.1% |
| 2024 | $837,000 | $93,800 | $930,800 | +23.9% |
| 2023 | $751,000 | $0 | $751,000 | +18.5% |
| 2022 | $634,000 | $0 | $634,000 | +47.8% |
| 2021 | $429,000 | $0 | $429,000 | - |