







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,736 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,565 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,950 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 146 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 023-298-081 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,096,000 | $849,000 | $1,945,000 | -2.3% |
| 2025 | $1,265,000 | $726,000 | $1,991,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,197,000 | $773,000 | $1,970,000 | +0.8% |
| 2023 | $957,000 | $998,000 | $1,955,000 | -1.0% |
| 2022 | $1,013,000 | $962,000 | $1,975,000 | +12.8% |
| 2021 | $931,000 | $820,000 | $1,751,000 | +19.5% |
| 2020 | $815,000 | $650,000 | $1,465,000 | - |
2405 Cranberry Court
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,565 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,950 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123577 |
| Distance: | 0 m |
35278 Gingerhills Drive
| Asking Price: | $2,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,701 sqft |
| Price / SqFt: | $410 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.53 ac. (23,164 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3089210 |
| Distance: | 461 m |
2727 Montana Place
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,366 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127361 |
| Distance: | 718 m |
36388 Carrington Lane
| Asking Price: | $2,285,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,334 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 1.33 ac. (57,935 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103245 |
| Distance: | 2.4 km |
#12 37885 Bakstad Road
| Asking Price: | $1,919,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $250 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,517 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 2.67 ac. (116,261 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125682 |
| Distance: | 9.5 km |
35386 Doneagle Place
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,934 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,178 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3086791 |
| Distance: | 266 m |
2660 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,350 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,762 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3087437 |
| Distance: | 781 m |
35468 Verado Court
| Sold Price: | $1,945,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,696 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,919 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3086387 |
| Distance: | 883 m |
36460 Epworth Court
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,878 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,137 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3063349 |
| Distance: | 2.6 km |