































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,845 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,450 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,710 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-474-444 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $960,000 | $34,900 | $994,900 | -5.0% |
| 2025 | $1,014,000 | $33,300 | $1,047,300 | -6.0% |
| 2024 | $1,081,000 | $33,000 | $1,114,000 | +49.2% |
| 2023 | $715,000 | $31,600 | $746,600 | +13.0% |
| 2022 | $631,000 | $29,500 | $660,500 | +41.4% |
| 2021 | $443,000 | $24,000 | $467,000 | +14.1% |
| 2020 | $386,000 | $23,200 | $409,200 | - |
2290 Mouldstade Road
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,678 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,559 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3067346 |
| Distance: | 412 m |
2142 Sandalwood Crescent
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 6495.00 ac. (282,922,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3068552 |
| Distance: | 870 m |
34324 Mendham Street
| Sold Price: | $875,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,574 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110868 |
| Distance: | 1.3 km |
33251 Terry Fox Avenue
| Sold Price: | $899,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,300 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3076277 |
| Distance: | 1.6 km |
32558 Murray Avenue
| Sold Price: | $976,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3091552 |
| Distance: | 2.2 km |
2751 Sandon Drive
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,935 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3057757 |
| Distance: | 2.4 km |
2374 Hillside Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127271 |
| Distance: | 0 m |
33715 Mayfair Avenue
| Asking Price: | $899,700 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,496 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108178 |
| Distance: | 551 m |
33913 Pine Street
| Asking Price: | $887,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,559 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 93 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099390 |
| Distance: | 842 m |
33935 Pine Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,464 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3070015 |
| Distance: | 872 m |
2469 Beck Road
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,834 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110720 |
| Distance: | 1.4 km |