
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,306 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,000 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,000 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 006-770-576 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
32136 Autumn Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3053129 |
| Distance: | 373 m |
2175 Lynden Street
| Sold Price: | $1,025,130 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3070568 |
| Distance: | 374 m |
32149 Autumn Avenue
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,002 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116073 |
| Distance: | 379 m |
2114 Lynden Street
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3120752 |
| Distance: | 483 m |
32558 Murray Avenue
| Sold Price: | $976,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,555 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3091552 |
| Distance: | 536 m |
32226 Emerald Avenue
| Sold Price: | $972,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080509 |
| Distance: | 675 m |
2272 Bevan Crescent
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 229 |
| MLS® Number: | R3056048 |
| Distance: | 281 m |
32678 Pandora Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,447 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,241 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3061865 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $993,000 | $83,300 | $1,076,300 | -7.5% |
| 2025 | $1,063,000 | $101,000 | $1,164,000 | +1.7% |
| 2024 | $1,030,000 | $115,000 | $1,145,000 | -8.0% |
| 2023 | $1,145,000 | $100,000 | $1,245,000 | +13.9% |
| 2022 | $988,000 | $105,000 | $1,093,000 | +39.3% |
| 2021 | $698,000 | $86,800 | $784,800 | +9.4% |
| 2020 | $631,000 | $86,500 | $717,500 | - |