


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,397 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 698 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 001-587-188 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#108 33400 Bourquin Place
| Asking Price: | $268,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 698 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102064 |
| Distance: | 0 m |
#317 33400 Bourquin Place
| Asking Price: | $299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 699 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123710 |
| Distance: | 0 m |
#202 33318 E Bourquin Crescent
| Asking Price: | $359,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 661 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127744 |
| Distance: | 168 m |
#313 33478 Roberts Avenue
| Asking Price: | $299,800 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 696 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3059992 |
| Distance: | 243 m |
#306 33318 Bourquin Crescent
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 696 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3071048 |
| Distance: | 168 m |
#109 33338 E Bourquin Crescent
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $375 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 709 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3082213 |
| Distance: | 168 m |
#414 33478 Roberts Avenue
| Sold Price: | $345,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $270 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 697 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3061944 |
| Distance: | 243 m |
#418 33478 Roberts Avenue
| Sold Price: | $300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $292 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 707 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3102946 |
| Distance: | 243 m |
#403 33478 Roberts Avenue
| Sold Price: | $306,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $266 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 701 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3091544 |
| Distance: | 243 m |
#301 33598 George Ferguson Way
| Sold Price: | $215,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $549 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 814 sqft |
| Price / SqFt: | $264 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3080358 |
| Distance: | 448 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $298,400 | $298,400 | -9.8% |
| 2025 | $0 | $331,000 | $331,000 | +2.4% |
| 2024 | $0 | $323,200 | $323,200 | -1.7% |
| 2023 | $0 | $328,800 | $328,800 | +65.7% |
| 2022 | $0 | $198,400 | $198,400 | +26.7% |
| 2021 | $0 | $156,600 | $156,600 | +1.6% |
| 2020 | $0 | $154,100 | $154,100 | - |