


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,599 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 652 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 029-489-385 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#313 2515 Park Drive
| Sold Price: | $310,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $309 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3090379 |
| Distance: | 175 m |
#117 2515 Park Drive
| Sold Price: | $355,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $364 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 736 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3088888 |
| Distance: | 175 m |
#508 33886 Pine Street
| Sold Price: | $324,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $224 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 547 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3096695 |
| Distance: | 327 m |
#515 33886 Pine Street
| Sold Price: | $400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $267 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 647 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089800 |
| Distance: | 327 m |
#312 33886 Pine Street
| Sold Price: | $319,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $231 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 547 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3096732 |
| Distance: | 327 m |
#507 33886 Pine Street
| Sold Price: | $320,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $231 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 547 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3096727 |
| Distance: | 327 m |
#417 2565 Campbell Avenue
| Asking Price: | $354,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $263 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 670 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3071568 |
| Distance: | 0 m |
#310 33960 Old Yale Road
| Asking Price: | $275,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | $348 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 601 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 211 |
| MLS® Number: | R3062443 |
| Distance: | 116 m |
#209 2515 Park Drive
| Asking Price: | $319,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $309 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097347 |
| Distance: | 175 m |
#203 2515 Park Drive
| Asking Price: | $340,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3074671 |
| Distance: | 175 m |
#405 2515 Park Drive
| Asking Price: | $299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $309 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112047 |
| Distance: | 175 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $375,000 | $375,000 | -1.6% |
| 2025 | $0 | $381,000 | $381,000 | +4.1% |
| 2024 | $0 | $366,000 | $366,000 | -9.4% |
| 2023 | $0 | $404,000 | $404,000 | +22.4% |
| 2022 | $0 | $330,000 | $330,000 | +15.4% |
| 2021 | $0 | $286,000 | $286,000 | +2.1% |
| 2020 | $0 | $280,000 | $280,000 | - |