
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,197 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,484 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,219 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x 104 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 030-891-043 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#14 4217 Old Clayburn Road
| Sold Price: | $1,170,610 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $204 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,806 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,167 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3069038 |
| Distance: | 76 m |
4125 Belanger Drive
| Sold Price: | $1,015,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,097 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,142 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3052689 |
| Distance: | 469 m |
4115 Belanger Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,181 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,316 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3113871 |
| Distance: | 472 m |
35379 Kinloch Place
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,565 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3080661 |
| Distance: | 599 m |
3751 Sheridan Place
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3105501 |
| Distance: | 821 m |
35486 Sandy Hill Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,711 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,886 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3066249 |
| Distance: | 1.4 km |
#21 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $231 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,469 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,219 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127106 |
| Distance: | 0 m |
#20 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $204 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,432 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,761 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3091437 |
| Distance: | 13 m |
#17 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,239,700 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $231 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,279 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107444 |
| Distance: | 52 m |
#38 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | $199 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,736 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,846 sqft) |
| Days on Market: | 166 |
| MLS® Number: | R3073893 |
| Distance: | 81 m |
#11 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $189 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,739 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,288 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096371 |
| Distance: | 99 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $701,000 | $490,000 | $1,191,000 | -4.2% |
| 2025 | $706,000 | $537,000 | $1,243,000 | +15.0% |
| 2023 | $724,000 | $357,000 | $1,081,000 | +61.3% |
| 2022 | $670,000 | $0 | $670,000 | +43.5% |
| 2021 | $467,000 | $0 | $467,000 | - |