
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,025 (1800) |
| Home Details |
| Floor Area | 938 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-897-797 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#109 2526 Lakeview Crescent
| Sold Price: | $398,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 990 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3078037 |
| Distance: | 0 m |
#303 2575 Ware Street
| Sold Price: | $430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,070 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3035111 |
| Distance: | 72 m |
#220 2750 Fairlane Street
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $417 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,061 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3077822 |
| Distance: | 315 m |
#453 2750 Fairlane Street
| Sold Price: | $390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 978 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3095764 |
| Distance: | 315 m |
#411 33255 Old Yale Road
| Sold Price: | $410,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 932 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3116922 |
| Distance: | 359 m |
#407 33280 E Bourquin Crescent
| Sold Price: | $420,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 967 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3095747 |
| Distance: | 373 m |
#208 2575 Ware Street
| Asking Price: | $359,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $580 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,145 sqft |
| Price / SqFt: | $314 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126567 |
| Distance: | 72 m |
#131 33173 Old Yale Road
| Asking Price: | $398,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $390 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 924 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102417 |
| Distance: | 336 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $415,000 | $415,000 | -3.9% |
| 2025 | $0 | $432,000 | $432,000 | -0.2% |
| 2024 | $0 | $433,000 | $433,000 | +4.1% |
| 2023 | $0 | $416,000 | $416,000 | +20.2% |
| 2022 | $0 | $346,000 | $346,000 | +24.6% |
| 2021 | $0 | $277,800 | $277,800 | +2.1% |
| 2020 | $0 | $272,000 | $272,000 | - |