











This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,915 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,936 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,210 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 103 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 001-959-905 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
32226 Emerald Avenue
| Sold Price: | $972,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080509 |
| Distance: | 241 m |
2098 Beaver Street
| Sold Price: | $995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,070 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3081839 |
| Distance: | 458 m |
2489 Sunnyside Place
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,379 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,180 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3077288 |
| Distance: | 1.6 km |
3036 Mouat Drive
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3037753 |
| Distance: | 2.2 km |
2774 Dehavilland Place
| Sold Price: | $1,015,010 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3088841 |
| Distance: | 2.4 km |
3095 Royal Street
| Sold Price: | $1,089,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114218 |
| Distance: | 2.4 km |
2259 Lynden Street
| Asking Price: | $1,045,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,196 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,000 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094552 |
| Distance: | 682 m |
2272 Bevan Crescent
| Asking Price: | $979,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,101 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 232 |
| MLS® Number: | R3056048 |
| Distance: | 888 m |
32677 Marshall Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124437 |
| Distance: | 1.1 km |
32698 Pandora Avenue
| Asking Price: | $1,025,000 |
| Listing Date: | 2024-Sep-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $429 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,500 sqft) |
| Days on Market: | 609 |
| MLS® Number: | R2930389 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $835,000 | $97,600 | $932,600 | -7.7% |
| 2025 | $894,000 | $116,000 | $1,010,000 | +1.3% |
| 2024 | $867,000 | $130,000 | $997,000 | -7.3% |
| 2023 | $963,000 | $113,000 | $1,076,000 | +12.3% |
| 2022 | $832,000 | $126,000 | $958,000 | +39.0% |
| 2021 | $588,000 | $101,000 | $689,000 | +9.3% |
| 2020 | $531,000 | $99,400 | $630,400 | - |